Hárání

14.03.2021

Puberta u fen nastupuje obvykle několik měsíců po dosažení velikosti a hmotnosti dospělého jedince. Věk, ve kterém dochází k prvnímu hárání, je u různých plemen odlišný.

V průměru se první hárání se u feny dostavuje mezi 7 - 10 měsícem věku feny u malých a středních plemen, u některých obřích plemen to však může být později, mezi 12. - 18. měsícem. Cyklus hárání se opakuje většinou jednou za půl roku (asi 70% fen), ostatní (30% fen) hárá 1- 4x ročně, nejčastěji na konci zimy nebo začátkem jara a koncem léta nebo na začátku podzimu. Interval je u jednotlivých zvířat stabilní a prodlužuje se stářím, zdravotními problémy, předchozí graviditou, izolací zvířete od ostatních jedinců a špatnou tělesnou kondicí. Délka tohoto intervalu je také závislá na plemeni. Častěji hárají feny např. německého ovčáka, jezevčíka a pudla, naopak dlouhý interval mají feny plemene basenji.
Pohlavní cyklus se rozděluje na několik částí.

PROESTRUS - první fáze hárání - 1. - 10. den říje

Sliznice dělohy je zduřená, fena začíná krvácet, vulva je znatelně oteklá a zvětšená. První krvavá kapka na zemi je většinou 2-3 den hárání. Zpočátku je totiž výtok průsvitný až bělavý, posléze krvavý až zahnědlý. Na začátku tohoto období si fena velmi intenzivně olizuje pohlavní orgány, pro psy se stává atraktivní, nejprve je odmítá a ke konci této fáze je k nim pasivně tolerantní. Také může být méně poslušná nebo trpět nechutenstvím.

ESTRUS - druhá fáze mezi 10. - 23. dnem

V tomto období dochází u fen k svolnosti k páření. Sexuální chování je výrazné, fenky vyhledávají psí protějšky a nastavují se jim. Na vrcholu říje se fena psům sama podbízí a při vzeskoku psa drží a dává ocas na stranu. Červené zbarvení výtoku přechází v růžové až oranžové a postupně slábne, vulva je maximálně zduřená.
Ve vrcholu říje dochází k ovulaci. Ovulace je proces uvolnění vajíček z vaječníku do vejcovodů. Zde vajíčka zrají a čekají na spermie. Pokud dojde ke spojení se psem, tak k oplození vajíček dochází ve vejcovodu. Životaschopnost vajíček se pohybuje okolo 40 hodin.
Výtok v tomto období slábne, a ke konci se stává rezavě nahnědlým až "špinavým". Na konci říje je sexuální chování nevýrazné, fena ztrácí pro psy na atraktivnosti.

METESTRUS - třetí fáze 10 - 65 den po hárání

Pokud nedošlo k nakrytí feny, dostávají se její pohlavní orgány do původního stavu. V případě, že byla fena oplodněna, nastává březost, která trvá 58 - 67 dnů. Fena v tomto není již svolná k páření, ke psům je často spíše agresivní.

ANESTRUS - období pohlavního klidu

Po osmém roce života dochází k relativně častým změnám v pohlavním cyklu. Intervaly mezi jednotlivým háráním jsou delší. Při oplodnění je již procento potratů zvýšené, porod mívá těžší průběh, snižuje se počet narozených štěňat a naopak se zvyšuje množství anomálií u plodů.

Některé fenky trpí na falešnou březost, se všemi příznaky normální březosti. Projevuje se tím, že si fenka do pelíšku nosí hračky, pečuje o ně, přenáší je jako štěňata, buduje pro ně hnízdečko... Některé bývají dotěrné, jiné agresivní, další uzavřené. Nalévají se jim mléčné žlázy mlékem, některé feny ho dokonce odsávají a to je stimuluje k další produkci mléka. Falešná březost v podstatě imituje březost a porod. V případě, že je příliš intenzivní a opakuje se po každém hárání, je vhodné uvažovat o kastraci, pokud časem nechceme fenku zařadit do aktivního reprodukčního procesu a mít v dohledné době štěňata. Největší význam kastrace v této souvislosti je zejména v přerušení nežádoucí tvorby mléka, které jinak při opakovaných falešných březostech často vede k zánětům mléčné žlázy a ve vyšším věku i k jejím nádorovým změnám.


Pink Smile
4-tlapky@seznam.cz
tel: 724 22 99 80 

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky